Wójt Gminy Nowodwór:
Ryszard Piotrowski 2006 – 2014
Władysław Sekuła 1990-2006
Przewodniczący Rady Gminy:
Jerzy Jabłoński 2006 – 2014
Artur Kłak 2002-2006
Mieczysław Gągała 1998-2002
Witold Cąkała 1994-1998
Andrzej Stańczak 1990-1994
Ogólna charakterystyka gminy
Gmina Nowodwór usytuowana jest w północnej części województwa lubelskie go. Leży na północny-wschód od Ryk, na obszarze lekko falistej morenowej Wysoczyzny Siedleckiej, porośniętej lasami i przeciętej podmokłą doliną rzeki Świnki. Przez północną część gminy przechodzi linia kolejowa z Dęblina do Łukowa, z przystankiem w Grabowie Szlacheckim. Gmina graniczy od północy z gminami Kłoczew i Krzywdą, od zachodu z gminą Ryki, od południa z gminą Ułęż i od wschodu z gminą Adamów. Gmina ma charakter rolniczy. Gospodarczo jest obszarem jednorodnym – nie ma przemysłu oraz rozwiniętych ośrodków usługowych. Gmina zajmuje powierzchnię 7 172 ha. Jej struktura przedstawia się następująco: użytki rolne 71,9%, lasy 22,8%, tereny komunikacji 2,2 %, tereny osiedlowe 2,2 %, pozostałe tereny 0,9 % Administracyjnie gmina obejmuje 16 sołectw: Borki, Jakubówka, Grabowce Dolne, Grabowce Górne, Grabów Rycki, Grabów Szlachecki, Lendo Wielkie, Niedźwiedź, Nowodwór, Przestrzeń, Rycza, Trzcianki, Urszulin, Wrzosówka, Zawitała, Zielony Kąt Liczba ludności w gminie wynosi 4 204 mieszkańców, w tym: 2159 mężczyzn i 2145 kobiet. Największą miejscowością w gminie jest Grabów Szlachecki – 953 mieszkańców oraz Nowodwór – 534 mieszkańców.
Gospodarka rolna w gminie ma charakter tradycyjny z ukierunkowaniem na produkcję roślinną. Prawie połowę użytków rolnych stanowią gleby IV klasy bonitacyjnej. Główne uprawy to: zboża, ziemniaki, rośliny pastewne, a także znaczne ilości truskawek i tytoniu. Atutem gminy jest nieskażone i mało przekształcone środowisko przyrodnicze, w szczególności rozkładające się po całej gminie kompleksy leśne, nadające się do wypoczynku.
Działalność usługowa prowadzona jest przede wszystkim we wsiach: Nowodwór, Borki, Grabów Szlachecki i Rycki, Jakubówka, Niedźwiedź, Trzcianki, Zawitała. We wsiach mniejszych istnieją tylko pojedyncze obiekty usługowe.
Zagospodarowanie gminy jest zdeterminowane przez warunki środowiska przyrodniczego (rolniczo-leśny sposób użytkowania) i czynniki zewnętrzne określone przez jej po- łożenie w regionie. Poza ośrodkiem gminnym, w którym istnieją m.in. obiekty GS, młyn, tartak nie występują na terenie gminy większe tereny przemysłu, baz i składów. Gmina odznacza się dużą lesistością. Kompleksy leśne występują głównie w części na zachód od doliny Świnki i rozciągają się od wsi Wrzosówka do północnej granicy gminy. Również we wschodniej części gminy znajduje się kilka dużych kompleksów, jednak izolowanych przez rozciągające się wokół nich tereny upraw polowych. Lasy, dość urozmaicone ukształtowanie południowo-zachodniej części gminy rozciętej doliną rzeki Świnki z rozległymi kompleksami stawów, brak obiektów uciążliwych dla środowi ska, tradycyjny sposób użytkowania przestrzeni rolniczej, tworzą korzystne przesłanki do rozwoju innych form zagospodarowania związanych z funkcjami np. rekreacji i różnych form wypoczynku.
Na obszarze gminy znajduje się 5 szkół podstawowych oraz dwa gimnazja. Do szkół uczęszcza 620 uczniów (33 oddziały).
Najważniejsze osiągnięcia inwestycyjne