Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą pod przewodnictwem Proboszcza Parafii Św. Marcina Biskupa w Stężycy ks. mgr. Jarosława Grzelaka, z udziałem ks. mgr Grzegorza Gładysza. W trakcie mszy poświęcono wieńce dożynkowe przygotowane przez członków Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Stężyca. Z wielką starannością wieńce przygotowały KGW z Kletni, Starej Rokitni, Stężycy, Piotrowic, Brzeźc, Brzezin oraz Paprotni. Dożynkowe wieńce odzwierciedlają wdzięczność za zbiory oraz urodzaj, symbolizując wspólnotę społeczności, która razem pracuje w trosce o dobro wspólne.
Po zakończeniu mszy św. przyszedł czas na wystąpienia Gospodarza Dożynek, Wójta Gminy Stężyca Zbigniewa Chlaściaka, oraz zaproszonych Gości. Powiat Rycki reprezentowała Monika Kośmińska Wicestarosta Rycki. Pani Wicestarosta w imieniu Zarządu Powiatu Ryckiego przekazała rolnikom wyrazy uznania za ich ciężką i ofiarną pracę : „ Z całego serca pragniemy wyrazić Wam szczere podziękowania za niezwykłą pracę, poświęcenie oraz determinację, które towarzyszą Wam każdego dnia. Dzięki Waszym wysiłkom możemy cieszyć się zdrowym i świeżym chlebem, który jest symbolem życia, obfitości oraz pracy ludzkich rąk.”
Tradycyjną częścią święta plonów corocznie jest przekazanie chleba Gospodarzowi Dożynek przez Starostów Dożynek. Wójt Stężycy Zbigniew Chlaściak przyjął symboliczny bochen chleba z rąk Państwa Agnieszki i Piotra Jaskółów z Paprotni. Starostowie tegorocznych dożynek to rolnicy będący chlubą miejscowości Paprotnia, specjalizujący się w produkcji rolnej i hodowli trzody chlewnej.
Po dzieleniu chleba wśród zgromadzonych uczestników odbył się konkurs i prezentacja wieńców dożynkowych. Ocenie podlegały wieńce przygotowane przez KGW i zaprezentowane komisji konkursowej.
Dożynkom towarzyszył festyn, obfitujący w atrakcje dla starszych i młodszych uczestników. Na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe, Zespół Pieśni i Tańca Lubartowiacy z Lubartowa, oraz dzieci z terenu Gminy Stężyca w programie artystycznym. Zgromadzeni mogli dopingować przedstawicieli swoich miejscowości w zawodach Sołtysów, których zwyciężczynią została Pani Beata Ciołek, Sołtys Brzezin. Dla najmłodszych przygotowana została strefa animacji oraz dmuchańców.
Świętowanie dożynek to czas, w którym społeczność jednoczy się wokół tradycji związanych z plonami i pracą rolników. Uroczystości te przypominają o wartościach, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie, wzmacniając poczucie tożsamości lokalnej. Wspólne celebrowanie osiągnięć rolników staje się nie tylko hołdem dla ich trudów, ale także sposobem na kultywowanie dawnych obyczajów i umacnianie więzi międzyludzkich.