Głównym celem festiwalu była promocja rybactwa śródlądowego oraz możliwości zastosowania ryb w kuchni. Podczas festiwalu przeprowadzono konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich i pasjonatów sztuki kulinarnej na „Najlepszą potrawę regionalną przygotowaną z wykorzystaniem ryb słodkowodnych” w dwóch kategoriach: produkty i potrawy.
Komisja Konkursowa zdecydowała o przyznaniu następujących nagród:
w kategorii POTRAWA:
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Zagrody za „Razem pierzony pstrąg w ziołach”
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Krasnoglin za „Pierzony sandacz w ziołach”
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Oszczywilka za „Biały relaks”.
Wyróżnienia otrzymali:
Koło Gospodyń Wiejskich z Paprotni za „Karpia pierzonego w ziołach”, Koło Gospodyń Wiejskich w Rososzy za „Tort z karpia”, Koło Gospodyń Miejskich z Dęblina za „Roladki rybne w sosie borowikowym” oraz Koło Gospodyń Wiejskich ze Stężycy za „Frykadelki po stężycku”.
w kategorii PRODUKT:
I miejsce - Koło Gospodyń Miejskich w Dęblinie za „Smażone ryby w zalewie octowej”
II miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich z Kośmina za „Rybę marynowaną z Wieprza”
III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich z Krasnoglin za „Rybę w occie”.
Starosta Rycki Dariusz Szczygielski przyznał dwie specjalne nagrody pieniężne w wysokości 500 zł dla Koła Gospodyń Wiejskich z Leopoldowa za produkt pn. „Rybka w stawie” oraz dla Koła Gospodyń Wiejskich z Bobrownik za potrawę „Flaki z karpia”.
Kulinarnym zmaganiom towarzyszyły również występy artystyczne m. in. Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego „Karczmiska” z Leopoldowa, który w tym roku świętuje jubileusz 30-ledzia działalności.
Podczas Festiwalu odbył się również kiermasze potraw i produktów regionalnych, konkursy edukacyjne dla dzieci z zakresu rybactwa, ekologii i akwakultury. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się strefa pokazów kulinarnych połączona z degustacją potraw w wykonaniu m.in. Wojciecha Charewicza kucharza, dziennikarza, podróżnika oraz autora książek kulinarnych, który przygotował płatki z pstrąga i karpia na wigilię.