Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

Letni Festiwal Folkloru – relacja i galeria zdjęć

W niedzielę 19 czerwca 2022 r. w miejscowości Rososz odbył się Letni Festiwal Folkloru. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022. Kwota dofinansowania to 31.000 zł.

Organizatorem Festiwalu była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rykach w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Rykach. Imprezę otworzył Starosta Rycki Dariusz Szczygielski wraz z Marszałkiem Województwa Lubelskiego Jarosławem Stawiarskim.

Jednodniowe wydarzenie plenerowe miało na celu ukazanie dziedzictwa kulturowego i ginących tradycji ludowych, szczególnie związanych z okresem wczesnego lata, takich jak: zbieranie owoców, sianokosy, zwyczaj wicia wianków, a także potańcówki i zabawy. Dodatkowo, impreza miała wzmocnić aktywność i tożsamość kulturową mieszkańców powiatu ryckiego oraz integrację międzypokoleniową. Podczas imprezy odbyła się wystawa sztuki ludowej i rękodzieła, min.: ceramiki, wyrobów z wikliny i rogożyny, tkactwa tradycyjnego oraz ozdób wykonanych z wiórów osikowych i foamiranu. Zaprezentowano wystawę obrazów (reprodukcji) malarki Wiolety Rzążewskiej, której dzieła inspirowane są dawnymi zdjęciami rodzinnymi powstałymi w okolicach Ryk. Towarzystwo Przyjaciół Ryk przygotowało zaś promocję książek związanych z lokalną historią, zabytkowymi miejscami, czy znanymi postaciami z regionu.

Podczas festiwalu, na placu imprezy przeprowadzono konkursy dla Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń z terenu powiatu ryckiego. W konkursie na „Najpiękniejsze stoisko promocyjne” inspirowane zwyczajami wczesnego lata udział wzięło 22 organizacje. Wszystkie stoiska były pięknie i barwnie udekorowane, prezentowały też dawne narzędzia gospodarcze i domowe, oraz współczesne ozdoby inspirowane wiejskim folklorem. W konkursie kulinarnym „Najsmaczniejsza potrawa z truskawkami” udział wzięło 28 organizacji, które przygotowały smakowite potrawy. Komisje konkursowe przyznały nagrody finansowe dla wykonawców najlepszych prac (stoisk i potraw). Na scenie, oprócz lokalnych zespołów śpiewaczych wystąpił także Duet Akordeonowym Vertim&Mamzel i Zespół Wokalny Miasta Ciechanowiec. Pokaz tańców narodowych zaprezentował Zespół „Dębliniacy”, który wraz z instruktorem  towarzyszył również podczas potańcówki prowadzonej wśród publiczności na placu przed sceną. Dla najmłodszych przygotowano atrakcje w postaci gier i zabaw z animatorami.  Dzieci mogły także poznawać tajniki wytwarzania rękodzieła z wikliny, gliny i na tradycyjnym warsztacie tkackim.

Letniemu Festiwalowi Folkloru towarzyszył „III Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeń i Zespołów Ludowych Powiatu Ryckiego”, czyli rozstrzygnięcie plebiscytu prowadzonego na łamach tygodnika „Twój Głos” na najlepsze KGW, oraz konkurs na przyśpiewkę ludową dla uczestników plebiscytu. Zwieńczeniem imprezy był koncert znanego zespołu „ExMaanam” oraz pokaz sztucznych ogni.

 

 

Wyniki Konkursu dla KGW i stowarzyszeń na „Najpiękniejsze stoisko promocyjne”:

 

I MIEJSCE

 

Koło Gospodyń Wiejskich Wola Zadybska

 

500,00 zł

 

I MIEJSCE

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Grabowie Ryckim

 

500,00 zł

 

II MIEJSCE

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Dąbi

 

400,00 zł

 

II MIEJSCE

 

Gminne Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów „Radość” w Kłoczewie

 

400,00 zł

 

III MIEJSCE

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Stryju

 

300,00 zł

 

III MIEJSCE

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Owni

 

300,00 zł

 

Wyniki Konkursu Kulinarnego „Najsmaczniejsza potrawa z truskawkami”

 

I MIEJSCE

 

Koło Gospodyń Wiejskich „Szlacheckie Gwiazdeczki” w Grabowie Szlacheckim

 

500,00 zł

 

 

I MIEJSCE

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Owni

 

500,00 zł

 

II MIEJSCE

 

Koło Gospodyń Wiejskich we Wrzosówce

 

400,00 zł

 

II MIEJSCE

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Brzezinach „Brzezinki”

 

400,00 zł

 

III MIEJSCE

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Dąbi

 

300,00 zł

 

III MIEJSCE

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Rososzy

 

300,00 zł

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów!

 

Fot. Gazeta „Twój Głos”, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rykach, Powiat Rycki

 

Autor: Powiat Rycki
Powrót