Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

Powiat Rycki w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

1 marca Żołnierze Niezłomni mają swoje święto. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 roku. Po kilkudziesięciu latach skazania na hańbę i zapomnienie, bohaterowie walczący  o niepodległą Polskę po zakończeniu II wojny światowej otrzymują należne honory i cześć.

 Uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rykach rozpoczęły się  Mszą św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych. Liturgię sprawował ks. kan. Stanisław Chodźko, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach. Po zakończeniu mszy uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Rykach zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów w miejscach pamięci narodowej na terenie Ryk – pod Pomnikiem "BOJOWNIKOM O WOLNOŚĆ OJCZYZNY",  przed Kwaterą zbiorową "ŻOŁNIERZY 15 PP WILKÓW AK-WiN" na cmentarzu parafialnym w Rykach, oraz pod Pomnikiem mjr Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” w Zalesiu.

Starosta Rycki Dariusz Szczygielski podziękował za udział w uroczystościach pocztom sztandarowym: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Rykach im. mjr Mariana Bernaciaka "Orlika", Urzędu Miejskiego w Rykach, Starostwa Powiatowego w Rykach oraz szkół podstawowych i średnich z terenu powiatu ryckiego, a także wszystkim uczestnikom obchodów.  

Asystę honorową zapewnili  uczniowie klas wojskowych z Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie.

 

Autor: Powiat Rycki
Powrót