Aktualności

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Aktualności Drukuj Zapisz

Dożynki Gminy Kłoczew w Starym Zadybiu

W niedzielę 18 sierpnia odbyły się Dożynki Gminy Kłoczew. Mieszkańcy Gminy licznie zgromadzili się na boisku w Starym Zadybiu, by podziękować za kolejny rok obfitych plonów oraz świętować kończące się lato. Organizatorami wydarzenia były Gmina Kłoczew oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie.

Święto Plonów zainaugurowała uroczysta msza św. polowa  pod przewodnictwem Proboszcza Parafii w Kłoczewie Piotra Paćkowskiego, homilię wygłosił Proboszcz Parafii Najświętszej Marii Panny w Żelechowie Eugeniusz Filipiuk. W trakcie mszy poświęcone zostało siedem wieńców dożynkowych, przygotowanych przez rolników z Gminy Kłoczew. Uroczystość uświetniła wspaniałą oprawą muzyczną Orkiestra Dęta OSP w Garwolinie, wraz z solistą Panem Tadeuszem Talarkiem, finalistą programu The Voice Senior.

Po zakończeniu mszy przyszedł czas na wystąpienia Gospodarza Dożynek, Wójta Gminy Kłoczew Zenona Stefanowskiego, oraz zaproszonych Gości. Powiat Rycki reprezentowali Wicestarosta Rycki Monika Kośmińska oraz Przewodniczący Rady Powiatu Ryckiego Piotr Łysoń. Podziękowania dla rolników za ich pełną poświęcenia pracę skierował również w liście Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski.

Tradycyjną częścią święta plonów corocznie jest przekazanie chleba Gospodarzowi Dożynek przez Starostów Dożynek. W tym roku w Starym Zadybiu chleb na ręce Wójta Zenona Stefanowskiego złożyli Państwo Beata i Zbigniew Kwas ze Starego Zadybia. Przekazaniu asystował tradycyjnym śpiewem Zespół Śpiewaczy Kawęczyn. 

Na dożynkowej scenie pojawiły się również lokalne zespoły ludowe, dla zgromadzonych zaśpiewały Czerniczanki z Kapelą, zespół Kawęczyn, oraz członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Tradycji i Rozwoju Gminy Kłoczew „Kłoczewiacy”. Wyjątkową artystyczną ucztą był występ wokalny młodej artystki Izabeli Woźniak z Kłoczewa, zwyciężczyni II Festiwalu Piosenki Religijnej w Rykach, oraz zdobywczyni wyróżnienia na XII Festiwalu Dziecięcej Piosenki Ludowej „Gaik” w Dęblinie. Zgromadzeni mogli również poznać bliżej kulturę i tradycję Lubelszczyzny podczas występu Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

 

W trakcie Dożynek nie zabrakło konkursu na najpiękniejszy wieniec. Komisja Konkursowa oceniła 7 przygotowanych wieńców i wyłoniła Laureatów:

Miejsce I: KGW w Nowym Zadybiu 

Miejsce II: KGW w Kłoczewie

Miejsce III: KGW w Starym Zadybiu.

Uczestniczące w Dożynkach Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia wzięły udział w konkursie na najciekawiej przygotowane stoisko ozdobione wyrobami ze słomy. Przygotowano czternaście stoisk a zwycięzcami zostali:

Miejsce I : KGW w Nowym Zadybiu

Miejsce II : Stowarzyszenie Inicjatyw Wiejskich „Wspierajmy się” w Czernicu

Miejsce III : KGW w Janopolu.

 

Dożynki to corocznie również okazja do wspaniałej zabawy i rozrywki. W tym roku zgromadzeni w Starym Zadybiu bawili się na koncercie zespołu Topky, a wieczór zakończył się potańcówką z zespołem DobraNocka.

 

Autor: Ewa Urban
Powrót