Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

Dzień Otwartych Drzwi w szkole „u Kickiego”

21 kwietnia ponad 150 uczniów szkół podstawowych z: Kłoczewa, Ryk, Baranowa, Nowodworu, Białek Dln., Ostrówka, Radzynia Podlaskiego, Lubartowa, Ulanu-Majoratu i Stężycy uczestniczyło w Dniu Otwartych Drzwi zorganizowanym w Zespole Szkół im. Kajetana hr. Kickiego.

Odwiedzający szkołę mogli uczestniczyć w obserwacji praktycznych zajęć z przygotowania wojskowego przygotowanych przez Instruktorów z naszych Jednostek Patronackich: Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie oraz 2 Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej reprezentowaną przez wchodzący w jej skład 22 Dębliński Batalion Lekkiej Piechoty WOT. Chętni do nauki w Oddziałach Przygotowania Wojskowego mogli zobaczyć również pokazy związane z zajęciami pozalekcyjnymi realizowanymi w szkole. Do współpracy w organizacji Dnia Otwartych Drzwi zaprosiliśmy również Wojskowe Centrum Rekrutacji w Puławach, a także Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie. Niezwykłą atrakcją był obozowisko Powstańców Styczniowych, przygotowane przez naszych rodaków z Białorusi, którzy w strojach Lubelskich ćwieków, przypominali o przypadającej w tym roku 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Pokazy

W progach sobieszyńskiej szkoły przywitała zebranych dyrektor ZS w Sobieszynie Aleksandra Kociszewska. Uroczysta zbiórka klasowych pododdziałów, meldunek kadeta Jakuba Sławińskiego o gotowości szkoły do rozpoczęcia „świętowania” były zapowiedzią atrakcji jakie czekały na odwiedzających tego dnia szkołę. Pierwszym elementem przygotowanym z okazji Dnia Otwartych Drzwi był pokaz musztry paradnej przygotowany pod kierunkiem Krzysztofa Ślósarza. Warto podkreślić, że w tym niezwykle efektowym, ale i trudnym pokazie wzięli udział uczniowie klas pierwszych, co tylko świadczy o tym, że każdy dzięki solidnym ćwiczeniom może dążyć do mistrzostwa. W najbliższą środę drużyna reprezentacyjna „od Kickiego” weźmie udział w wojewódzkim przeglądzie musztry, który odbędzie się w Lublinie. Jak zwykle mistrzowski wymiar miał pokaz sztuk walki przygotowany pod kierunkiem Sylwii Skwary. Młodzi adepci wojskowości w niezwykle spektakularny sposób zaprezentowali swoje umiejętności związane ze sztuką samoobrony. Ostatnim elementem zbiorowych pokazów było zaprezentowanie elementów taktyki: przemarsz ubezpieczony, reakcja na ostrzał, ewakuacja rannego to tylko niektóre z elementów zaimprowizowanego pokazu.

Dzień szkoleniowy

Dzięki wsparciu udzielonemu przez Jednostki patronackie uczniowie „od Kickiego” zrealizowali dodatkowy dzień szkoleniowy, a chętni do nauki w szkole mogli „podejrzeć” na czym polega proces szkolenia kadetów w Oddziałach Przygotowania Wojskowego. Uczniowie zostali podzieleni na grupy ćwiczebne, a odwiedzający tego dnia szkołę dostali przewodników, tak by nie zgubić się w „gąszczu” atrakcji. Maskowanie i bytowanie, składanie i rozkładanie broni m.in. karabinka GROT, elementy ratownictwa pola walki, topografia wojskowa, a także możliwość sprawdzenia swoich umiejętności strzeleckich na symulatorze CYKLOP oraz ASG, zajęcia inżynieryjno-saperskie to atrakcje z jakimi mogli zetknąć się uczniowie szkół podstawowych i ich rodzice. Doskonałym podsumowaniem tego z czym zetknęli się uczniowie szkół podstawowych, były słowa jednego z Rodziców: nie wiem co zrobiliście mojemu synowi, ale powiedział, że ta szkoła to jego pierwszy wybór.

Tradycja i nowoczesność

Niezwykłą atrakcją „spinającą” tradycję i nowoczesność był obóz z czasów Powstania Styczniowego wystawiony przez Polaków z Białorusi, reprezentujących Towarzystwo Edukacji Patriotycznej im. gen. Karola Ziemskiego. Warto przypomnieć, że w tym roku społeczność ZS w Sobieszynie bardzo mocno akcentuje obchody 160 rocznicy wybuchu narodowego zrywu. Uczestniczyliśmy w centralnych obchodach wybuchu powstania na warszawskich Wojskowych Powązkach, zapaliliśmy światło pamięci w Bramie Straceń Warszawskiej Cytadeli, uczestniczyliśmy w rajdzie, który połączył dwa powiaty. Naszym Przyjaciołom z Białorusi w dowód wdzięczności za Ich obecność zorganizowaliśmy Rajd „Lokalnymi ścieżkami do niepodległości”, podczas którego w „sztafecie pokoleń” połączyliśmy pamięć o powstaniu styczniowym z pamięcią o Bohaterach I i II wojny, antykomunistycznego podziemia, a także o ważnych postaciach związanych z historią Gminy Ułęż.

Zostań Żołnierzem

Proces kształcenia w Oddziałach Przygotowania Wojskowego sprawia, że młodzi ludzie mają ułatwiony start do służby w Wojsku Polskim. Po skróconej dobrowolnej służbie przygotowawczej składają przysięgę wojskową, po uzyskaniu Certyfikatu MON uzyskują dodatkowe punkty na uczelnie wojskowe…. o tych i innych atrybutach związanych ze służbą w Wojsku Polskim opowiadali rekruterzy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Puławach, a także z 22 Batalionu Lekkiej Piechoty WOT. Służba w Wojsku Polskim to wybór drogi życiowej, na który decyduje się wielu absolwentów ZS w Sobieszynie. Są oni przykładem i wzorem dla młodszych kolegów, którzy chcą iść w ich ślady.

Wojciech Niedziółka

http://sobieszynbrzozowa.pl/2023/04/23/dzien-otwartych-drzwi-w-szkole-u-kickiego/

 

Autor: Powiat Rycki
Powrót