Kryptonim „Reinhardt” oznaczał operację eksterminacji Żydów z Generalnego Gubernatorstwa i okręgu białostockiego przeprowadzoną w latach 1942-1943 na terytorium okupowanej Polski w ramach Endlösung der Judenfrage (tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej). Akcja „Reinhardt” rozpoczęła się 17 marca 1942 roku, kiedy do obozu zagłady w Bełżcu przybyły pierwsze transporty Żydów deportowanych z getta w Lublinie i Lwowie. Jej celem była deportacja i uśmiercenie wszystkich Żydów przebywających wówczas na terenie Generalnego Gubernatorstwa.
Główne uroczystości rocznicowe zainicjowane zostały przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i odbyły się w dniach 16-17 marca br. w rocznicę rozpoczęcia Akcji „Reinhardt” i pierwszych transportów ofiar do obozów zagłady na Lubelszczyźnie.
Uroczystość w CSK w Lublinie rozpoczęła się od przemówień organizatorów i zaproszonych gości. Głos zabrali m.in.: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka oraz Ambasadorowie Austrii, Niemiec i Izraela w Polsce. Następnie swoje przejmujące świadectwa wygłosili członkowie rodzin ocalałych z Zagłady. Zaprezentowano również reportaż TVP, który powstał w ramach programu „Warto być Polakiem”. Na zakończenie odbył się koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej.
Autor: Anna Strumnik