Swoje stoiska edukacyjno-promocyjne zaprezentowały muzea Szlaku wiślanego w ramach akcji „Smaki Dziedzictwa – Łączy nas Wisła”. Na swoistych muzealnych targach można było zapoznać się z ich ofertą i zaplanować wizyty m.in. Muzeum im ks. W. Łęgi w Grudziądzu, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Swoje stoiska zaprezentowały również najbliższe nam Muzeum Czartoryskich z Puław, Muzeum Badań Polarnych w Puławach, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym i gospodarze czyli Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
Organizatorem uroczystych zaślubin było Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, 1. Dębliński Batalion Drogowo – Mostowy, 22. Dębliński Batalion Lekkiej Piechoty, 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie
Największą atrakcją były niewątpliwie pokazy „ewakuacji ludności z zagrożonego rejonu” na potężnych amfibiach czyli pływających transporterach samobieżnych PTS, na których mieliśmy okazję popływać .
Poznaliśmy również tajemnice regionalnych kuchni oraz nadwiślańskie zwyczaje.
W czasie wojskowego pikniku nad Wisłą, można było również zwiedzić z przewodnikiem zakamarki, niedostępnej na co dzień dęblińskiej cytadeli. Swoje możliwości techniczno-bojowe, zaprezentowali również w formie dynamicznych pokazów gospodarze cytadeli tj. 1. Batalion Drogowo Mostowy oraz 22. Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej.
Wydarzenie odbyło się na terenie Cytadeli Twierdzy Dęblin, przy nadrzecznym poligonie Wisła. Swoją ofertę prezentowali również: Miejski Dom Kultury w Dęblinie, Miejska Biblioteka Publiczna w Dęblinie, 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego, Lotnicza Akademia Wojskowa, Fundacja Grom. Siła i Honor, Towarzystwo Przyjaciół Dęblina, Nadwiślańskie Stowarzyszenie Miłośników Historii.
Punktem kulminacyjnym ceremonii Zaślubin z Wisłą była uroczysta przysięga na wierność królowej polskich rzek, tuż nad brzegiem rzeki, z udziałem uczniów z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie, przedstawicieli Ligii Morskiej i Rzecznej oraz władz samorządowych miast zaślubinowych.
Wrażenia podczas zaślubin pozostaną na długo w naszej pamięci. Po kilku godzinach pobytu powróciliśmy lekko zmęczeni ,ale szczęśliwi i bogatsi w przekazaną nam wiedzę o naszej małej ojczyźnie .
Autor i fotografie: Urszula Pacholska