Tablica przygotowana została w ramach programu „Pamięć jest naszym obowiązkiem”, zainicjowanego przez Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego. Celem programu jest kultywowanie prawdy historycznej o zbrodni dokonanej przez Niemców na ludności żydowskiej w latach 1942-1943. W celu upamiętnienia osób poległych na skutek „Akcji Reinhardt”, z inicjatywy Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego w 124 miejscowościach województwa lubelskiego, w których przed wojną zamieszkiwali Żydzi zostaną umieszczone 124 tablice z brązu. Będą one upamiętnieniem społeczności żydowskiej, która zginęła z rąk niemieckiego okupanta.
Kryptonim „Reinhardt” oznaczał operację eksterminacji Żydów z Generalnego Gubernatorstwa i okręgu białostockiego przeprowadzoną w latach 1942-1943 na terytorium okupowanej Polski w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Na Lubelszczyźnie powstały dwa z trzech obozów przeznaczonych do natychmiastowej zagłady Żydów: Bełżec i Sobibór. Szacuje się, że w obozach zagłady w Bełżcu, Sobiborze oraz na Majdanku zostało zamordowanych około 700 tys. Żydów. W sumie akcja Reinhardt pochłonęła ok. 2 mln ofiar.
W ramach przeprowadzonej na terenie Lubelszczyzny „Akcji Reinhardt” zginęła również znaczna część ludności pochodzenia żydowskiego zamieszkującej Ryki. W dniach 6-7 maja 1942 r., podczas likwidacji ryckiego getta, które obejmowało rynek oraz uliczki do niego prowadzące (Kanałowa, Wjazdowa, Przechodnia, Wylot), około 3 tys. kobiet i dzieci, wysłano do obozu zagłady w Sobiborze, a ok. 80 osób trafiło do obozu na Majdanku.
W uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy w Rykach wzięli udział: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, prof. KUL Sabina Bober – Kierownik Oddziału Upamiętniania Miejsc Martyrologii UMWL, Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Marek Jóźwik, przedstawiciele władz powiatowych - Starosta Rycki Dariusz Szczygielski oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych Lilianna Dąbrowska; przedstawiciele władz gminy Ryki – Burmistrz Ryk Jarosław Żaczek, Zastępca Burmistrza Ryk Jacek Wasilewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Rykach Tomasz Kujda, przedstawiciel Parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Rykach ks. Paweł Borychowski, a także przedstawiciel społeczności żydowskiej Symcha Keller. Obecni byli również dyrektorzy szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z terenu Gminy Ryki wraz z uczniami, którzy złożyli kwiaty i znicze.